بانک اطلاعات مراکز تجاری تفریحی سیاحتی ایران
TheMalls.ir
درباره ما      ثبت نام          search
برندسازی مراکز تجاری و فروشگاه‌ها

شکل گیری شهرها به رشد و توسعه تمدن‌های بشری انجامیده است و اصولاً شکوفایی تمدن‌های انسانی در فضای شهری تبلور می‌یابد. اگر از شکوه و عظمت ایران دوران صفویه بخواهید آگاه شوید فقط کافی است چند روز را در اصفهان به دیدن آثار تاریخی این شهر اختصاص دهید. مگر می‌شود از استانبول، ونیز یا رم بازدید کرد و تحت تأثیر اعجاب آور شکوفایی تمدن بشری در اعصار تاریخ قرار نگرفت.

از تاریخ که بگذریم نماد شکوفایی تمدن‌ها در شهرها متجلی می‌شود و این امری دو سویه است یعنی قدرت‌های نو ظهور هم به خلق فضاهای اعجاب آور شهری می‌کوشند تا در این رقابت جهانی برای خود جایگاهی کسب نمایند؛ مانند اتفاقی که در سال‌های اخیر با برنامه ریزی استراتژیک برای شهر دبی اتفاق افتاده است و آن را از شهری پیش پا افتاده و مهجور به شهری قدرتمند در مقیاس جهانی بدل نموده است و البته این امر میسر نمی‌شود مگر با ساخت پروژه‌ها و مراکز شهری بزرگ و جذاب. نمونه این توسعه سازمان یافته مراکز و محورهای شهری قدرتمند را علاوه بر دبی می توان در  دوحه، کوالالامپور، گوانگجو و دیگر شهرهای اقتصادهای نوظهور جستجو کرد. علاوه بر این‌ها اقتصادهای پایدار هم برای حفظ وضعیت قدرتمند موجود خود دست به برنامه‌های توسعه شهری می‌زنند که نمونه‌های متعدد آن در اکثر شهرهای اروپای غربی، آمریکای شمالی، ژاپن و کره جنوبی قابل مشاهده است. این رویداد، یک رقابت دائمی و نشانه پویایی و سرزندگی جوامع بشری به شمار می‌رود. شهرها چگونه در این رقابت پیش می‌روند و نقش نشانه‌های شهری چیست؟ شهرها در این عرصه از دانش City Branding (برندسازی شهری) که بخشی از دانش Destination Branding (برندسازی مقصد) است بهره می‌گیرند.

به طور کلی در دنیای امروز با رقابت فشرده میان تعداد زیادی از رقبا مواجه هستیم لذا قدری کار دشوارتر از گذشته شده است. سرمایه‌گذاران، گردشگران و متقاضیان سفر و زندگی در شهرها، انتخاب‌های متعددی دارند و البته شهرها هم برای جذب بهترین‌ها تلاش می‌کنند.   طراحی استراتژی‌های شهری و معماری موفق نقش بسزایی در برندسازی شهری دارند. شهرها نیاز به نماد دارند و با آن نماد شناخته می‌شوند. جهانیان پاریس را با برج ایفل، برلن را با ساختمان رایشتاگ و دروازه براندنبورگ، تهران را با برج آزادی و برج میلاد، اصفهان را با میدان نقش جهان، لندن را با BigBen وTower Bridge و دبی را با برج العرب و برج خلیفه و کوالالامپور را با برجهای دوقلوی پتروناس می‌شناسند. معماری فرودگاه ها به عنوان مبادی ورودی و خروجی شهرها و به نوعی دروازه شناسایی کشورها در این رقابت از اهمیت بسزایی برخوردار هستند و معمولاً پروژه‌های بزرگ فرودگاهی به دست آرشیتکت‌های معتبر بین المللی به زیبایی و شکوه هر چه بیشتر ساخته می‌شود.

نقش مجتمع‌های تجاری و ارتباط آنها با مراکز شهری چیست؟

مجتمع‌های تجاری و بازار به عنوان بازوی توانمند اقتصادی و نمادی از قدرت مالی، نقش تعیین کننده‌ای در شهرها دارند. این مجتمع‌ها مراکز تولید ثروت هستند و برای جامعه ایجاد ارزش مالی می‌نمایند و در عین حال فضایی را برای حضور مردم و تسهیل گذر جریان زندگی روزمره فراهم می‌آورند. در گذشته که شهرها کوچکتر بودند ارتباط فیزیکی و معماری معنادار بین این مراکز به عنوان نماد قدرت اقتصادی با دیگر مراکز قدرت وجود داشت، مانند آن ارتباط معناداری که در شاهکار میدان نقش جهان اصفهان میان عمارت عالی قاپو به عنوان نماد فیزیکی و معمارانه حکومت یا نماد قدرت زمینی در کنار مسجد امام به عنوان  نماد معمارانه قدرت الهی و مشروعیت دینی و در نهایت سر در قیصریه بازار اصفهان به عنوان ورودی نماد اقتصادی پایتخت در یک میدان بزرگ که توسط مردم پر می‌شود، در یک فضای طراحی شده معماری به چشم می‌خورد و یکپارچگی شهر را به رخ هر بیننده‌ای می‌کشد.

در جهان معاصر، بازار و میدان تبدیل به مراکز شهری نوین شده‌اند، مکانی برای خرید و مبادلات اقتصادی و نیز گذران اوقات فراغت. تعریف و طراحی مجتمع تجاری در شهر بستگی به نوع کارکردی که از آنها انتظار می‌رود، در دو سطح تعریف می‌شود. اصولاً مجتمع‌های تجاری در صورت موفقیت به جذب مخاطب و ایجاد پاخور کمک فراوان می‌کنند همچنین از فروش فضاهای کسب و کار، منابع مالی متعدد جهت تکمیل و توسعه پروژه‌های شهری نیز تأمین می‌شود.   در بسیاری از پروژه های بزرگ شهری مانند محور شهری منتهی به برج کانتون (Canton Tower) در شهر گوانگجوی چین و یا مرکز شهری پوتسدامرپلاتز (PotsdamerPlatz) در برلین، مجتمع تجاری در کنار یک نماد شهری شاخص، مراکز فرهنگی متعدد از قبیل سینما، کتابخانه، موزه، سالن اپرا یا کنسرت، محورهای پیاده و فضای  سبز، منازل مسکونی، هتل و دفاتر اداری به عنوان یکی از مراکز جذب مخاطب و تأمین سرمایه انگاشته می‌شود. در برخی از مناطق تجاری پر تراکم شهری هم، خود مجتمع تجاری یک هدف نهایی است که طبیعتاً مشاهده می‌شود در بخش پر رونق شهر تعداد زیادی مجتمع تجاری و فضاهای کسب و کار در کنار یکدیگر فضای جذاب و سودآوری را فراهم نموده‌اند. در حالت دوم از همراهی مراکز فرهنگی و نمادهای شهری با پروژه خبری نیست و موفقیت خود پروژه مجتمع تجاری هدف نهایی است. مابقی پروژه‌ها میان این دو سر طیف قرار دارند.  

مراکز تجاری موفق چگونه ارزیابی می‌شوند و این موفقیت محصول چه رویکرد و مربوط به چه عواملی است؟

اصولاً موفقیت مراکز تجاری در دنیا در مدت ۵ تا ۷ سال از زمان افتتاح مشخص و معلوم می‌شود. در موفقیت مراکز تجاری عوامل متعددی دخیل است. اولین عامل، موقعیت جغرافیایی پروژه است. بسیاری از صاحبنظران انتخاب درست محل پروژه را نیمی از موفقیت مراکز تجاری می‌دانند. البته مراکز تجاری هم وجود دارد که در بهترین موقعیت‌های شهری ساخته شده و موفق نبوده است. انگیزه و اراده مالکان و مدیران پروژه به همراه بهره‌گیری از دانش روز و تجارب مشاوران معتبر دو بال پرواز موفقیت مراکز تجاری هستند. طبیعتاً مطالعات اولیه باید به درستی صورت پذیرفته باشد. پروژه از معماری و معماری داخلی صحیح و هماهنگ با هویت برند مجتمع برخوردار باشد.   منظور تنها معماری جذاب و با شکوه نیست که البته شرط لازم است ولی شرط کافی، رعایت اصول هماهنگی و یکپارچگی با هویت برند مجتمع است. طبیعتاً تصویرسازی صحیح و هدف گذاری درست پروژه، موفقیت آن را تضمین می‌کند. داشتن برنامه برندسازی یکپارچه و تبلیغات هوشمند به موفقیت پروژه کمک بسیار می‌نماید. در نهایت سیاست‌های واگذاری صحیح و انتخاب آگاهانه و هماهنگ برندها با اهداف پروژه و بهره‌گیری از برنامه‌های بهره‌برداری مدرن مجتمع موفقیت آن را تضمین می‌نماید. در هنگام افتتاح موفقیت پروژه را حضور مردم و استقبال ایشان و رونق کسب و کار مجتمع، تعیین می‌نماید.

در خصوص فضاهای کسب و کار فروشگاهی، توجه طراحی و تعریف هویت برند، تعریف ورودی‌های صحیح، طراحی مسیر گردش مشتری، شیوه‌های نمایش کالا، ترکیب صحیح رنگ و طراحی پرسپکتیوهای جذاب معماری و معماری داخلی در هماهنگی با هویت برند فروشگاه به رونق کسب و کار و ثبات سودآوری می‌انجامد. چنین توجهی درفضاهای اداری به رشد انگیزه و افزایش کار آمدی مجموعه منتهی می‌شود. در فضاهای کسب و کار با مخاطب بیرونی سر و کار دارد و به فروش خدمات و کالا می‌انجامد بحث استراتژی‌های معماری و معماری داخلی بسیار مهم است و این امر محدود به مقیاس پروژه نیست. این امر برای یک فروشگاه ۴۰ مترمربع همانقدر تعیین کننده و اثر بخش است که در یک مجتمع تجاری هشتاد هزار مترمربعی. این استراتژی‌ها کیفیت ارائه خدمات را به مشتریان ارتقا می‌بخشد و باعث افزایش زمان حضور مشتری و به تبع آن افزایش خرید، رضایتمندی و سودآوری می‌شود.  در کل باید عرض کنم در کلیه پروژه‌هایی که اینجانب تجربه همکاری داشته‌ام تعریف صحیح از استراتژی‌های معماری، روانشناسی مخاطب و هویت برند توانسته است نقش مؤثری در رشد و موفقیت آنها بازی کند و البته هیچ کدام از این امور بدون همراهی و همکاری مدیران این پروژه‌ها و همکارانمان میسر نمی‌شود. امید است که با هر چه موفق تر شدن پروژه های داخلی و ملی فضایی شایسته و جذاب برای خرید، کسب و کار و گذران اوقات فراغت برای همه ایرانیان فراهم آید.

منبع: salez.ir

جدیدترین مطالب
مراکز اتفاقی
رویال مال
رویال مال
رویال سعادت آباد
رویال سعادت آباد
تیراژه1
تیراژه1
معین مال
معین مال