بانک اطلاعات مراکز تجاری تفریحی سیاحتی ایران
TheMalls.ir
درباره ما      ثبت نام          search
چهار سبک خرید و استراتژی‌های فروشِ هر یک
آیا کار کردن با برخی از مشتریان برای‌تان سخت و عذاب آور است؟ شاید شما هم با مشتریانی برخورد کرده باشید که وقتی می‌خواهید راجع به فروش با آنها صحبت کنید، سفره دل شان را باز می‌کنند و داستان زندگی‌شان را از ابتدا برای‌تان تعریف می‌کنند یا برعکس احتمالا با مشتریانی مواجه شده‌اید که فقط و فقط اطلاعات راجع به محصول را از شما می‌خواهند و اصلا به شما اجازه نمی‌دهند راجع به چیز دیگری صحبت کنید و مدام حرف‌های شما را قطع می‌کنند. در هر حال رفتار خرید مشتریان متفاوت است و همیشه با آن چیزی که در ذهن ما می گذرد، یکسان نیست.

آنچه مشخص است این است که رفتار خرید مشتری را نمی‌توان تغییر داد. هر مشتری در طول زمان یک نوع رفتار خرید مشخص را کسب کرده و نمی‌توان از وی انتظار تغییر داشت. عوامل متعددی نیز روی سبک خرید افراد تأثیر می‌گذارند. برای مثال سبک خرید مردان و زنان با یکدیگر متفاوت است.
 
مردم مناطق مختلف نیز سبک‌های خرید یکسانی ندارند و برخی با گشاده دستی و برخی دیگر با سخت‌گیری خرید خود را انجام می‌دهند. بنابراین ما به عنوان نیروی فروش باید از توانایی و البته انعطاف‌پذیری لازم جهت تغییر سبک فروش خود برخوردار باشیم و بتوانیم در مواجهه با رفتار خرید هر مشتری بهترین شیوه را برای ایجاد یک رابطه برد- برد با وی انتخاب کنیم.

رفتار خرید مشتریان به شکل‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شود. متفکران زیادی در حوزه رفتار مصرف‌کننده به این مسئله توجه کرده‌اند و برای کمک به فروشندگان و بازاریابان، رفتارهای مختلف را در دسته‌های مشخصی گرد هم آورده اند. یکی از این متفکران، مایکل ویلکینسون است.

وی در کتابی تحت عنوان «سبک های خرید»: درس‌هایی ساده برای فروش به روشی که مشتری می‌خرد به 4 سبک خرید اشاره و عنوان می‌کنند که چگونه هر سبک را تشخیص دهیم و مهم تر از آن چگونه به هر یک بفروشیم. در ادامه این 4 سبک را با هم می‌خوانیم:

1. سبک D
 
منظور از این سبک، افرادی هستند که تسلط (Dominance) بالایی در فرایند خرید دارند. این افراد به لحاظ شخصیتی، از جمله افرادی هستند که تمام تمرکز خود را برای انجام کارها معطوف می‌کنند، مستقیم سراغ حل مسئله می‌روند و تصمیمات سخت و کلیدی را به سرعت اتخاذ می‌کنند.

مسئله اصلی برای خریداران سبک D، زمان است. اصلا زمان زیادی ندارند و به همین دلیل به هیچ وجه نمی‌خواهند فرایند فروش به آن‌ها زمان‌بر و طولانی باشد. اگر بخواهیم سبک فروش به این افراد را در قالب یک جمله بیان کنیم، باید بگوییم: «آماده باش، سریع بفروش و برو».

زمانی که می‌خواهیم سراغ این افراد برویم باید از قبل همه چیز را آماده کرده باشیم. نکات مان را باید صریح و شفاف و به دور از رفتن به حاشیه بیان کنیم و فقط آنقدری اطلاعات و جزییات را بیان کنیم که ضرورت دارد. اگر این مشتریان به اطلاعات بیشتری نیاز داشته باشند حتما خودشان آن را بیان خواهندکرد.

2. سبک I
 
این سبک به خریدارانی اشاره دارد که تأثیر (Influence) زیادی روی دیگران می‌گذارند، توانایی ایجاد یک محیط پویا را دارند، از ایجاد ارتباط با دیگران لذت می‌برند و به شدت خلاق هستند. فروشندگان معمولا در این دسته قرار می‌گیرند و جای تعجب نیست که ترجیح می‌دهند به افرادی که چنین سبکی را دارند و مانند خودشان هستند بفروشند.

از ویژگی‌های افرادی که متعلق به این سبک هستند می‌تواند به این موارد اشاره کرد: معمولا زیاد صحبت می‌کنند، خیلی علاقه‌ای به گوش دادن ندارند، زمان زیادی را صرف ترسیم چشم اندازهای کلی می‌کنند و خیلی وارد جزییات نمی‌شوند.

توصیه فروش به چنین افرادی به این شکل است: «اجازه دهید آنها به خودشان بفروشند.» فقط کافیست تصویر کلی را برای آنها ترسیم کنیم و به آنها اجازه دهیم که خودشان مکالمه را به جلو ببرند و ایده‌های شان را به اشتراک بگذارند.

3. سبک S
 
در این سبک به افرادی می‌خوریم که ثبات (Steadiness) ویژگی بارز آنهاست. این دسته از خریداران قابل اتکا هستند و از آنجایی که ثبات را دوست دارند، معمولا به مشتریان وفادار سازمان تبدیل می‌شوند. این افراد از شنیدن صحبت‌های دیگران استقبال می‌کنند و به قول معروف افراد «مردم داری» هستند.

از آنجایی که این دسته از خریداران، تقابل و کشمکش را دوست ندارند تا زمانی که مسئله به یک شکل نگران کننده تبدیل نشود، ترجیح می‌دهند از پرداخت به آن خودداری کنند. بنابراین مراقب سکوت این نوع خریداران باشید. سکوت آنها الزاما به معنای موافقت نیست.

زمانی که با شما موافق باشند به نشانه تأیید سر خود را تکان می‌دهند ولی زمانی که نتوانسته‌اید نظرشان را جلب کنید برای اینکه اهل جدل و تقابل هستید، ترجیح می‌دهند فقط سکوت کنند.

زمانی که می‌خواهید به این افراد بفروشید این جمله را به خاطر داشته باشید: «در سطح شخصی شروع نکنید و برای رفتن سراغ مباحث کاری خیلی عجله نکنید.»

برای رفتن از یک مرحله به مرحله بعد مطمئن شوید مشتری شما با آنچه گفته‌اید، موافق است. بنابراین جمع بندی در پایان هر مرحله از فروش الزامی است.

4. سبک C
 
کلیدواژه این سبک، انطباق (Compliance) است. افرادی که ویژگی بارزشان انطباق است، ترجیح می‌دهند همه چیز کاملا منطقی باشد و با استفاده از شواهد موجود به نتیجه‌گیری لازم دست یابند.

معمولا حسابداران، مهندسان و مدیران مالی در این دسته قرار می‌گیرند. این افراد کمال‌گرا هستند و تحلیل کردن را خیلی دوست دارند و حاضرند برای رسیدن به نتیجه از طریق تجزیه و تحلیل، زمان زیادی را صرف کنند. بنابراین شعار فروش به این افراد، این عبارت است؛ «به آنها زمان بدهید تا جزئیات را بررسی کنند.»

همچنین با مدرک و دلیل سراغ این افراد بروید و برای هر ادعایی که می‌کنید، عدد و رقم ارائه دهید. این افراد ادعای بدون مدرک را به هیچ وجه نمی‌پذیرند.

با توجه به اطلاعاتی که در اینجا کسب کردید، می‌توانید برای هر خریدار، با توجه به سبک خرید وی، سبک فروش خود را تغییر دهید. این تغییر، کار سادهای نیست و لازمه آن خارج شدن از منطقه راحتی و تأمل کردن برای تعامل بیشتر و بهتر است. اما اگر این کار را چند بار تکرار کنید بر آن تسلط کامل پیدا خواهید کرد و قادر خواهید بود برای هر مشتری یک سناریوی متفاوت را طراحی و اجرا کنید.
 
منبع: ماهنامه بازاریاب بازارساز - مریم بزرگر
جدیدترین مطالب
مراکز اتفاقی
بازارچه کودک گاندی
بازارچه کودک گاندی
برج نگار
برج نگار
مجتمع تجاری بوستان
مجتمع تجاری بوستان
ایران زمین
ایران زمین