بانک اطلاعات مراکز تجاری تفریحی سیاحتی ایران
TheMalls.ir
درباره ما      ثبت نام          search
جاذبه‌های گردشگری سیستان و بلوچستان

جلوه های زیبا و دیدنی های سیستان و بلوچستان از دریای عمان تا دریاچه هامون در فصول مختلف تنوعی دل انگیز را به همراه دارد و اینک در آستانه فرا رسیدن سال نو جاذبه های زیبای این استان پهناور برای استقبال از میهمانانش آغوش گشوده است.

استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرق ایران با مساحتی حدود 187 هزار و 502 کیلومتر مربع، بیش از 11 درصد از وسعت کشور را به خود اختصاص داده که از این لحاظ به عنوان پهناورترین استان ایران به شمار می آید. این استان، از شرق با کشورهای پاکستان و افغانستان، از جنوب با دریای عمان، از شمال و شمال غرب با استان خراسان و از غرب با استان های کرمان و هرمزگان همجوار است. بد نیست اضافه کنیم که مرز مشترک استان سیستان و بلوچستان با کشور پاکستان 900 کیلومتر، با کشور افغانستان 300 کیلومتر و با دریای عمان به طور تقریبی 270 کیلومتر است. مرکز استان، شهر زاهدان است و شهرهای مهم آن عبارتند از: ایرانشهر، چابهار، خاش، زابل، سراوان، نیک شهر.
          

 غذاهای محلی:

 
آبگوشت، آبگوشت ماهی، اوجیزک، انواع خوراک ماهی، اشکنه گشنیز، بزقرمه، بت، تنوری، تباهیگ، راب، کشک زابلی، کله جوش، ماهی نمک سود. 

سوغات :

بخش شیرینی ها : انواع نان و شیرینی های محلی مانند کلوچه محلی، تجکی، لندو، قتلمه، بورک، آچار.
                                                            بورک
   
بخش کشاورزی : انگور یاقوتی، خربزه و هندوانه زابلی.
بخش صنایع دستی : قالی، پوشاک محلی، حصیر، گلیم و پارچه، سوزن دوزی، سفال کلپورگان، حصیربافی، سکه دوزی سراوان، تکه دوزی، بلوچی دوزی شهرستان ایرانشهر.
 
سفالسکه‌ دوزی بلوچی‌ دوزی
  
نگاهی گذرا به نقاط تفریحی و گردشگری خراسان جنوبی
 
زاهدان:

شهر زاهدان به عنوان مرکز سیستان و بلوچستان که در زمان حکمرانی رژیم پهلوی به نام دزداب از آن یاد می شد با داشتن اماکن تاریخی و سیاحتی فراوان از جمله بازراچه سرپوش، ساختمان قدیمی دادگستری، معبد سیک ها، مجموعه تفریحی براسان، کلاته و بازار چهار راه رسولی بسیار در خور توجه است.

درشهرستان زاهدان مجتمع فرهنگی تفریحی باغ خانواده، موزه مردم شناسی با جلوه های بسیار زیبا از فرهنگ منطقه، کتابخانه مرحوم استاد کامبوزیا و موزه پست از جمله مکان هایی است که دیدار از آنها خاطرات فراموش نشدنی را در ذهن گردشگران به ثبت می رساند.

دهستان تمین در 65 کیلومتری جنوب غربی شهر میرجاوه در نزدیکی زاهدان نیز یکی دیگر از مناطق بسیار زیبا است که در قسمت شمالی قله تفتان قرار دارد و از جاذبه های ویژه گردشگری استان به شمار می رود.

غار لادیز نیز که در فاصله 100 کیلومتری شهرستان زاهدان قرار دارد دارای آبشار و چشم اندازهای زیبا با پوشش گیاهی غالب گز است که می تواند غبار سفر را از چهره مسافران بزداید و روح آنها را با زیبایی های خود صفا بخشد.

زابل:

شهرستان زابل در 200 کیلومتری شهر زاهدان قرار گرفته است اما در فاصله 56 کیلومتری شهر زابل، شهر سوخته با قدمت چند هزار سال و 151 هکتار گستره به عنوان شناسنامه پرافتخار سیستانیان خودنمایی کرده و چشم هر بیننده و گردشگری را به آثار خود و با قدمت 5 هزار ساله خیره می کند.

شهر سوخته  با دارا بودن نخستین و بزرگ ترین استقرار شهرنشینی در شرق فلات ایران و وسیع ترین گورستان های قبل از تاریخ، روند شکل گیری تمدن حاشیه هیرمند را به نمایش می گذارد.

در شهرستان زابل، کوه خواجه به ارتفاع تقریبی 900 متر، مانند جزیره ای در وسط دریاچه هامون به همراه آتشکده و کاخ عظیم نمایانی که به دوران اشکانی و ساسانی نسبت می دهند در دیدگان مسافران خودنمایی می کند.

روستای قلعه نو تنها روستای باقی مانده با بافت معماری سنتی سیستانی در شهرستان زهک نیز در 20 کیلو متری شهرستان زابل از جمله شهر های دیدنی است که به شکل قلعه ساخته شده است.

دهانه غلامان در دو کیلومتری روستای قلعه نو از توابع شهرستان زهک سیستان نیز  از بقایای شهری عظیم از روزگار هخامنشیان است که دیدن آن خالی از لطف نیست.

قلعه سام، قلعه مچی، آسیا باد ها، قلعه رستم، زاهدان کهنه، مناره قاسم آباد، آتشکده کرکویه، دریاچه هامون، پارک چاه نیمه و  بسیاری از آثار طبیعی و باستانی تنها بخشی از دیدنی های این شهرستان است که مسافران را به سمت خود فرا می خواند.

در فاصله 50 کیلومتری جنوب شرق شهر زابل و در کنار روستای قلعه نو چاله های طبیعی بزرگی وجود دارد که آب مازاد رودخانه هیرمند به وسیله کانال به آن سرازیر می شود و به نام چاه نیمه معروف است.

چاه نیمه که در فهرست بزرگ ترین اردوگاه های فرهنگی کشور قرار دارد با دارا بودن سواحل زیبا، فضای مشجر، نهالستان ها، مزارع، باغات زیتون، پسته، نخلستان و موزه تاریخ طبیعی، تنها باغ وحش تحقیقاتی مصوب کشور است.

خاش:

شهرستان خاش  در 178 کیلومتری جنوب زاهدان قرار دارد و دارای لطیف ترین آب و هوای استان است و اماکنی چون مناره مسجد جامع، قلعه حیدرآباد، قبرستان هفتاد ملا، درخت کهنسال سرو سنگان(میر عمر)، درخت کهنسال روستای دهپابید، چشمه آبگرم تفتان و دره های سرسبز و زیبای آن چون تمین، سنگان و تمندان از جمله نقاط دیدنی این شهرستان محسوب می شود.

از زاهدان که به سمت جنوب و بلوچستان رخت سفر بر می بندیم با نقاط و آثار تاریخی و گردشگری بسیاری مواجه می شویم که از جمله آنها تفتان تنها آتشفشان نیمه فعال در جنوب شرق ایران است.

این آتشفشان  در فاصله 50 کیلومتری شمال شرقی شهرستان خاش با فوران دود و دارا بودن دامنه های زیبا و دریاچه ای بر فراز کوه همه ساله بسیاری از کوهنوردان و گردشگران را از دور و نزدیک به خود جلب می کند.

دریاچه سردریا در فاصله 75 کیلومتری شهرستان خاش نیز یکی از نقاط گردشگری است که با پوشش گیاهی بازدید از آن خالی از لطف نیست.

سراوان:

سراوان در شرق و مرکز بلوچستان قرار دارد و فاصله آن تا زاهدان بیش از 320 کیلومتر است و یکی از معروفترین شهر های گذشته منطقه می باشد که پیش از این به شستون شهرت داشته است.

خاک این منطقه به دلیل دارا بودن رس موجب شده تا در گذشته و حال صنعت سفالگری و کاشی تزئینی در روستاهای آن رونق زیادی داشته باشد.

از جمله روستاهای پیشرو در سفالگری در این شهرستان روستای کلپورگان است که سفال آن به بسیاری از کشور های اروپایی صادر می شود و در 25 کیلومتری شهرستان سراوان واقع شده است.

این روستا که یکی از نقاط گردشگری این شهرستان محسوب می شود  دارای هنر سفال گری به شیوه باستانی و ماقبل تاریخ با نقوش سیاه رنگ است که توسط زنان بومی و با دست انجام می پذیرد.

در شهرستان سراوان، تپه مهتاب خزانه کوهک با قدمت 5 هزار سال قبل از میلاد، تپه کلاتک آسپیچ، تپه روباهک ،تپه میل مارد، تپه سد میرعمر، قلعه سیب ،سنگ نگاره های کوه مهرگان و  دره نگاران از جمله نقاط دینی است که برای دیدن آنها باید ساعت ها وقت سپری کرد.

ایرانشهر:

ایرانشهر قدیمی ترین شهر بلوچستان و بزرگترین شهر منطقه مکران و پایتخت قدیم آن بوده است.

در شهرستان ایرانشهر قلعه ناصری متعلق به  دوره قاجاریه، قلعه بمپور با قدمتی از دوره ساسانی، قلعه دامن، قلعه پیشین متعلق به دوره اسلامی، قلعه چهل دختر، قلعه سرباز و قلعه اسپیدژ واقع در مسیر بزمان- دلگان از جمله اثار باستانی است که نظر بسیاری از مسافران و گردشگران را به خود جلب می کند.

در شهرستان ایرانشهر همچنین تعداد 9 چشمه آبگرم معدنی وجود دارد که معروف ترین آن ها چشمه آبگرم بزمان است.

این چشمه در بخش بزمان درفاصله 100کیلومتری شمال غربی ایرانشهر واقع شده است که آب گرم به دلیل فعالیت آتشفشان با دمای 35 درجه از آن بیرون می آید و محل مناسبی برای رفع خستگی و مرهم بیماری های پوستی است.

رودخانه زیبای دامن نیز در اطراف ایرانشهر که از مجاورت روستایی به همین نام می گذرد از دیگر مواهب طبیعی بکر منطقه بلوچستان به شمار می رود که مناظری بدیع و دل انگیز از ترکیب نخلستان های صبور و شالیزارهای خرم و پر بار را یک جا پدید آورده است .

سرباز:

سرباز یکی از زیباترین نقاط دیدنی ایران زمین به شمار می رود که در امتداد رود بزرگ سرباز قرار داشته و محصولات آن از خرما گرفته تا برنج دارای تنوع بسیاری است.

 رودخانه سرباز زیستگاه یکی از عجیب ترین حیوانات حیات وحش یعنی تمساح پوزه کوتاه است که همه ساله مسافران و گردشگران زیادی را به خود جلب می کند.

به گفته کارشناسان این تمساح بازمانده تمساح های مربوط به دوره مزوزوئیک یعنی حدود 225 الی 265 میلیون سال قبل است که در طی 65 میلیون سال گذشته هیچ تغییری در ظاهر نداشته است.

منطقه زیست این تمساح به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شده است و موجب گردیده تا همه ساله مسافران زیادی برای مشاهده تمساح ایرانی به این منطقه سفر کنند.

قلعه سرباز نیز یکی از قلعه های مهم در استان و مرکز حکمرانی در روزگار پیشین است که بر اساس شواهد و تحقیقات محلی و سفالینه های موجود قدمت آن را می توان حدود 400 سال پیش تخمین زد.

چابهار:

در شهرستان چابهار، سواحل زیبای دریای عمان، بنادر پزم، گواتر، کنارک، اسکله شهید بهشتی، گل افشان که از عجایب چابهار بوده و مانند آتشفشان گل می افشاند، جنگل های حراء که جنگل های شناور بوده و با مد دریا زیر آب رفته و با جزر آب نمایان می شوند از جمله نقاط جذاب برای بازدید است.

مقبره سید غلام رسول متعلق به دوره تیموری، قلعه تیس یا پرتغالی ها، مسجد تیس، درخت مکر زن و یا  انجیر معابد  از جمله جاذبه های دیگر این شهرستان محسوب می شود که همه ساله مسافران زیادی را به خود جلب می کند.

جاذبه های فراوان تجاری و تفریحی منطقه آزاد چابهار نیز موجب شده که این ناحیه به عنوان یکی از مقاصد اصلی گردشگران برای سفر به سیستان و بلوچستان مطرح باشد.

این منطقه با برخورداری از چشم اندازهای ساحلی، ارتفاعات زیبای مشرف به دریا، هتل های چند ستاره و مناطق ویژه توریستی یکی از سه منطقه آزاد ایران در جنوب کشور قلمداد می شود.

درجنوب شهرچابهار به دلیل موقعیت منحصر به فرد آن که تنها بندر اقیانوسی کشوراست منطقه ای وجود دارد که به ساحل صخره ای و یا دریای بزرگ معروف است.

منظره برخورد موج و صخره و ارتفاع آب که گاه تا پنج مترمی رسد پس از برخورد با صخره های بلند اوج می گیرد زندگی انواع خرچنگ ها و لاک پشت هایی که در روی صخره ها همبازی موج اقیانوس و جدال موج و صخره اند و نسیم روح بخشی که در موج می پیچید جلوه های نابی از طبیعت شاعرانه را به تصویر می کشند.

با پیشروی آب دریا فرسایش رسوبی سواحل دریای عمان به ویژه قسمت های جنوبی شهرستان چابهار از چشم انداز بدیعی برخوردار است که به عنوان یکی از دیدنی ترین سواحل جنوبی ایران مانند آکواریوم طبیعی با انواع ماهی تبدیل شده است.

کوه های مینیاتوری نیز یکی از پدیده های ژئو مورفولوژی منطقه در چابهار است که در هیچ کجای ایران به چشم نمی خورد.

این کوه ها که در امتداد ساحل از منطقه ساحل کچو تا نزدیکی خلیج گواتر به سمت مشرق کشیده شده چشم اندازی سحر انگیز و بدیع آفریده است.

تالاب لیپار نیز در فاصله 15کیلومتری شهر چابهار بعد از بندر رمین در مسیر جاده ساحلی گواتر و در تنگه صخره ای مشرف به دره ای زیبا قرار دارد که از فراز آن می توان روستایی به همین نام را در میان سبزه زارها مشاهده کرد.

درمیان دو کوه که فاصله چندانی از هم ندارند آب بندی ایجادشده که به محل زیست پرندگانی چون چنگر، فلامینگو، کشیم، انواع حواصیل، طاووس کن، باقرقره، تیهو و همچنین عقاب دشتی تبدیل شده است و منظره ای دل انگیز را ایجاد کرده است.

بندر کنارک:

شهرستان کنارک که قطب صنعت صیادی کشور است علاوه بر ساحل زیبا در مسیر جاده خود به چابهار با کوه های مینیاتوری که مریخی نیز نام دارد همچون تابلو نقاشی چیره دست چشم ها را نوازش می دهد.

وجود کارگاه های متعدد لنچ سازی در بندر کنارک این امکان را به هر گردشگری می دهد تا از نزدیک ساعاتی را میهمانان لنچ سازان و هنرمندان این خطه از میهن بوده و  با چگونگی ساخت این صیادان غول پیکر آشنا شوند.

گل فشان تنگ که از آن گل گوگردی همچون آتشفشان به بیرون پرتاب می شود از جمله نقاط دیدنی است که نمونه آن حتی در دنیا کم نظیر است.

نیکشهر:

فاصله شهر نیکشر با زاهدان680 کیلومتر می باشد و یکی از نقاط دیدنی بلوچستان به شمار می آید.

این شهرستان از نظر آب و هوایی گرم وخشک بوده و دارای درجه حرارت متوسط 25 درجه بالای صفر در روز است.

قلعه قدیمی نیکشهر، قلعه چهل دختران، قلعه قدیمی قصرقند، درخت انجیر معابد و مکرزن و تپه های ماقبل تاریخ نیکشهر از نقاط به یاد ماندنی آن به شمار می روند.

منطقه تفریحی چاهان نیز که در فاصله چندکیلومتری از شهر نیکشهر واقع شده است دارای پوشش گیاهی و باغات زیادی است که تفرجگاه مناسبی برای مسافران است.

جدیدترین مطالب
مراکز اتفاقی
ایپک پالاس
ایپک پالاس
یاس شرق
یاس شرق
آرمان‌مال
آرمان‌مال
آرتمیس فرمانیه
آرتمیس فرمانیه