بانک اطلاعات مراکز تجاری تفریحی سیاحتی ایران
TheMalls.ir
درباره ما      ثبت نام          search
آخرین اظهار نظر‌ها در خصوص پرونده پدیده شاندیز

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس برخورد با پدیده موج بی اعتمادی مردمی را در سرمایه گذاری افزایش داد: 

ابراهیم نکو در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی مرکز خبری اقتصاد ایران(اکوسنتر) با اشاره به ارتباط جریانات اخیر پرونده پدیده با کاهش اعتماد مردمی در مشارکت اقتصادی اظهار کرد: نخستین پیام جریانات اخیر پدیده این بوده که دولت و دستگاه های مرتبط باید بر چنین سرمایه گذاریها و فعالیتهای اقتصادی نظارت کافی داشته باشند.

وی افزود: اصولا به هر اندازه ای که میزان فروش سهام بالا باشد، چنین رخدادهایی نظیر موضوع پدیده، اثرات اجتماعی و روانی بیشتری در جامعه به دنبال داشته و میزان فراگیری موج نارضایتی ها و سرگردانی ها بیشتر می شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: از سویی دسترسی مردم پس از بسته شدن دفاتر پدیده در سطح کشور سبب بلاتکلیفی و تشویش عمومی شده که این موضوع نیاز به مدیریت جدی دارد.

وی ابراز امیدواری کرد: در نهایت تصمیمات به گونه ای باشد که به روند توسعه سرمایه گذاری در کشور آسیب وارد نشده و اعتماد مردم از دست نرود.

وی با بیان اینکه بررسی پرونده پدیده و چرایی وقایع اخیر دو موضوع را مشخص و محرز می کند، گفت: نخستین سوال این است که چرا چنین شرکت هایی اقدام به این گونه فعالیت ها کرده و اساسا چرا این فعالیت ها سبب می شود دیگر فعالیت های اقتصادی نیز دچار مشکل شود.

نکو ادامه داد: از سویی چرا دولت تاکنون نتوانسته این مقدار هنگفت نقدینگی مردم را به سمت و سوی مطمئن نظیر بخش تولید و صنعت هدایت کند.

وی اظهار داشت: اینها مشکلات اساسی بوده که به جرات می توان گفت با بستن و پلمب کردن دفاتر پدیده دردی از این مشکلات دوا نمی شود و راه حل اصولا این نیست.

وی با تاکید بر اینکه باید سازوکار موثرتر و دیگری به منظور ممانعت از بروز چنین مشکلات و حل آنها طراحی کرد، یادآور شد: نباید فراموش کرد که همین پلمب دفاتر تاثیر بسیار زیادی بر از دست دادن اعتماد مردمی نسبت به پدیده می شود و این همان مسئله ای است که دیگر جبران و ترمیم این بی اعتمادی بسیار سخت است.


93/12/12:

دبیر انجمن مدیران صنایع خراسان رضوی بی تدبیری در برخورد با پدیده/ هزینه این نوع مواجهه را دادستان خواهد داد یا استانداری؟: 

دبیر انجمن مدیران صنایع خراسان رضوی با طرح این سوال که مسئولانی که در پدیده عکس یادگاری گرفته و حمایت می کردند، امروز کجا هستند، گفت: در نحوه برخورد با پدیده نوعی بی تدبیری مشاهده شد.
امیر مرادی در گفت و گو با خبرنگار مرکز خبری اقتصاد ایران(اکوسنتر) ادامه داد: در شرایط رکود اقتصادی کشور، پدیده از معدود مجموعه هایی بوده که گردش مالی خوبی ایجاد کرده بود و فعالیت پدیده سبب اشتغالزایی قریب به 20 هزار نفر و توسعه و رونق کارخانجات صنعتی و مصالح ساختمانی شد.

وی جبران اشتغال پدیده در کشور را خیلی سخت و حتی غیر ممکن خواند و گفت: واقعا هزینه این نوع مواجهه را دادستان پرداخت خواهد کرد یا استانداری خراسان رضوی؟ آیا مدعی العمومی پیدا خواهد شد که از قوه قضاییه بپرسد این فضای اعتمادی که از بین بردی را چگونه پاسخ خواهی داد؟

وی ضمن تحلیل تبعات پرونده پدیده و برخورد نادرست با این مجموعه بر فضای بی اعتمادی سرمایه گذاری اظهار کرد: البته نباید از این نکته غافل شد چنین اتفاقاتی برای پدیده از قبل پیش بینی می شد اما نکته اینجاست که چرا در این برهه زمانی باید این اتفاق بیفتد؟ آیا مسئولان از اول به آن توجه نکرده یا در مقابل این تخلفات چشم روی هم گذاشتند؟

وی گفت: قطعا در بحث پدیده باید یک تیم اقتصادی مشکل را بررسی می کرد و با سنجش همه تبعات اجتماعی، اقتصادی و سرمایه گذاری را سنجش می کرد تا امروز نه اعتماد عمومی را از دست بدهیم و نه شاهد مشکلات اقتصادی برای صنایع استان باشیم، در واقع حرف بنده این است که در نحوه برخورد با پدیده نوعی بی تدبیری مشاهده شد.

دبیر انجمن مدیران صنایع خراسان رضوی با تاکید بر اینکه پرونده پدیده نیازی به این رسانه ای شدن ها نداشت، گفت: اگر پدیده برای مثال تخلفی کرده و برای نوع سهام فروشی اش نیاز به مجوز خاصی داشته، می توانستند جدا از هیاهوی رسانه ای فرصت اخذ مجوز و قانونمند شدن را به پدیده بدهند.

مرادی یادآور شد: اگر پدیده از ابتدا اینگونه تخلفاتی داشته پس چرا در این سه و چهار سال اخیر با آن برخوردی صورت نگرفته؟ پدیده از دو حیث جایگاه خاصی داشته، یکی اینکه یک پروژه ملی بوده و دیگر سهامداران بسیار زیاد این مجموعه ملی بوده که در میان آنها اقشار ضعیف هم دیده می شوند.

این فعال اقتصادی عنوان کرد: برخورد این چنینی با پرونده پدیده که از سویی با هیاهوی رسانه ای همراه بوده و از سویی هم با پلمپ دفاتر مردم را نسبت به این مجموعه بی اعتماد کردند سبب شد جریان سرمایه و سرمایه گذاری که رشد خوبی در مشهد پیدا کند، از این شهر بیرون رود.

مرادی تصریح کرد: پدیده توانسته بود یک جریان سرمایه های سرگردان از سراسر کشور به سمت مشهد ایجاد کرده بود که می طلبید از سوی مدیران استان حمایت شود، اما اتفاقی که افتاد باعث شد این جریان متوقف شود. اما پس از پرونده پدیده و بی تدبیری ها در برخورد با این مجموعه جریان سرمایه را از مشهد خارج کرده و از این پس باید ما مشهدی ها فقط نظاره گر باشیم که این جریان های سرمایه در شهرهایی نظیر اصفهان و دیگر کلانشهرها چگونه هدایت می شود چرا که این سرمایه و ظرفیت عظیم سرمایه گذاری دیگر به راحتی به مشهد بازنمی گردد.

وی تاکید کرد: همان مسئولان و نمایندگانی که در سال های گذشته به پدیده سفر کرده و در این مجموعه عکس می گرفتند و به نوعی حمایت خود را اعلام می اشتند امروز چرا نیستند؟


کاظم پالیزدار -

 روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگار سیاسی ایرنا افزود: در جلسه شامگاه گذشته ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی پرونده پدیده شاندیز مطرح شد و قرار شد تا کمیته فرادستگاهی متشکل از نمایندگان قوای سه گانه به ریاست وزیر کشور موضوع این پرونده را بررسی کرده و گزارش آن را به این ستاد ارایه کند.

وی با بیان این که ابعاد این پرونده مشخص است، تصریح کرد : ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی به دنبال احقاق حقوق سهامداران این شرکت است و با توجه به مشخص بودن اراضی تصرف شده جای نگرانی برای دریافت مطالبات سهامداران وجود ندارد.

جدیدترین مطالب
مراکز اتفاقی
البرز بل سنتر
البرز بل سنتر
عرش آجودانیه
عرش آجودانیه
مرکز تجاری اداری ونک
مرکز تجاری اداری ونک
طوبی
طوبی