بانک اطلاعات مراکز تجاری تفریحی سیاحتی ایران
TheMalls.ir
درباره ما      ثبت نام          search
چقدر از بازار پرده و پارچه مولوی می‌دانید؟

مریم سعید نژاد: خیابان مولوی از آن خیابان‌های معروفی است که از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در آن پیدا می‌شود؛ از انواع مواد خوراکی و شوینده تا دیگ و قابلمه و ظرف و ظروف و خیلی چیزهای دیگر.

اما چیزی كه باعث شده این بار به سراغ بازار مولوی برویم، راسته پارچه و پرده‌فروشی‌های آن است. بازار پارچه‌‌های مولوی در 2 خیابان اردستانی و رئیس عبداللهی گسترده شده. این بازار متنوع پر از پارچه‌های رنگارنگ ایرانی و خارجی‌است كه برای كاربری‌های مختلف از پرده تا لباس و رومیزی و غیره كاربرد دارد. راسته‌ای پر رنگ و لعاب با دنیایی از طرح‌های زیبا.

  • بورس لباس پنجره

پرده‌ها تأثیر زیادی در دكوراسیون و زیبایی خانه‌ها دارند. در پایتخت، برای خرید پارچه پرده‌ای یا پرده آماده باید سری به خیابان رئیس‌عبداللهی و فروشگاه‌ها و پاساژهایش بزنید. 
اینجا بورس پرده و پارچه‌های پرده‌ای است. بیشترین مشتری بازار پرده و پارچه مولوی برای تابستان و اسفند‌ماه هستند كه فصل‌های تغییر خانه یا خانه تكانی‌اند و برای همین، الان خلوتی بازار، مخصوصا وسط هفته‌ها حسابی به چشم می‌آید.

پارچه‌های پرده‌ای بسیار متنوعند و برای همه نوع مكانی از پذیرایی و اتاق خواب تا آشپزخانه و طرح‌های عروسكی برای اتاق بچه‌ها، مدل‌های مختلف دارند. مخمل‌های منجق‌دار و برجسته، مخملی‌های گلدوزی شده و ساده، حریرهای ساده یا گلدار سفید و نباتی، حریرهای رنگی شیشه‌ای و خامه‌دوزی شده، ساتن‌های ساده و طرحدار، تافته‌های ساده و برجسته دوزی شده، كتان‌های رنگارنگ، جیرهای چرمی، ساتن‌های پفی و چروك تنها چندنمونه از پارچه پرده‌ای‌های راسته هستند. 

با اینكه صنعت پارچه و پارچه‌بافی در ایران بسیار قدمت دارد اما حالا پارچه‌های ایرانی در برابر هجوم پارچه‌های وارداتی مهجور مانده‌اند. البته می‌توان ایرانی‌های با كیفیت بالا هم در بازار پیدا كرد ولی غلبه با خارجی‌هاست.
بین خارجی‌ها هم بیشتر چینی‌ها به چشم می‌خورند و بقیه محصول كشورهایی مثل ایتالیا، ژاپن، كره، تركیه، تایلند و هند هستند. همین خارجی بودن پارچه‌ها هم باعث قیمت‌های گزاف‌شان شده است. 

تزیینات پرده‌ها هم بسیار پرزرق برق‌تر و متفاوت‌تر از گذشته‌ است. حالا دیگر خبری از چوب‌پرده‌های ساده نیست و چوب‌پرده‌های خاص و شیك جای آنها را گرفته‌اند. یكی از تزیینات جدیدی كه این روزها در اكثر فروشگاه‌ها می‌بینید والان‌های لمسی یا كتیبه‌ای هستند كه از چوب ساخته شده‌اند و روكش مخملی دارند و روی آنها هم طرح‌هایی همچون گل‌های طلایی رنگ قرارگرفته‌اند. این والان‌ها بالای پرده و روی دیوار جلوی چوب پرده نصب می‌شوند. بیشتر كوچه‌های راسته پرده‌فروش‌ها پر از مغازه است كه حجم زیادی از این مغازه‌ها مخصوص فروش لوازم جانبی نصب و تزیین پرده مثل چوب پرده، یراق، گل میخ، آویزهای تزیینی و اینجور اجناس هستند. چوب پرده‌های آلومینیومی و چوبی، نوار پرده، گل میخ، یراق‌های تزیینی، گیره پرده و... از اجناس این مغازه‌ها هستند.

اینجا از هر فروشگاهی كه پرده بخرید خودشان برایتان كار دوخت و دوز را هم انجام می‌دهند البته اجرت جداگانه‌ای هم می‌گیرند. معمولا هزینه نصب پرده كم یا رایگان است. بعضی فروشگاه‌ها پرده‌های دوخته شده پشت ویترین را با قیمت‌های مناسبی می‌فروشند.

پرده 3 تكه با والان مخمل و پرده زیر حریر با اندازه تقریبی 270در 260سانتی‌متر، حدود 550هزار تومان برایتان درمی‌آید. درصورتی كه اگر قرار باشد سفارش دوخت این پرده را با همین پارچه‌ها بدهید حدود یك‌میلیون و 200هزارتومان باید هزینه كنید.

  • پارچه از همه رنگ

خیابان اردستانی بورس پارچه‌های غیرپرده‌ای مثل لباسی، ملحفه‌ای، پالتویی، پارچه‌های مخصوص مثل دستمال آشپزخانه، پارچه‌های لباس بچه و نوزاد و... است. البته بین فروشگاه‌هایشان و مخصوصا در مجتمع‌های تجاری پارچه‌های پرده‌ای هم پیدا خواهید كرد. پارچه لباسی‌ها بیشتر خارجی هستند؛ مخصوصا پارچه لباس‌های مجلسی مثل ساتن، گیپور و دانتل‌ها كه جزو پرطرفدارترین‌ها محسوب می‌شوند. به غیراز پارچه‌های مجلسی كه در تمام سال ثابتند، بقیه پارچه‌ها فصلی هستند و برای همین پارچه‌های پشمی، پالتویی، مانتویی‌های زمستانی، فوتر و چرم و خلاصه پارچه‌های ضخیم بیشتر به چشمتان خواهد خورد. پارچه‌های ملحفه‌ای هم تنوع بسیار زیادی دارند و از ملحفه‌های ساده تا ملحفه‌های طرح دار با كیفیتی كه بیشتر برای دوخت سرویس عروس استفاده می‌شوند در رنگ و طرح‌های مختلف موجودند. پارچه‌های چادری‌ مشكی و رنگی هم تنوع خوبی دارند و با هر قیمت كه بخواهید می‌توانید پارچه چادری مناسبی تهیه كنید. اگر دیدید كنار بعضی مغازه‌ها یا سر كوچه‌ها بساط دستفروش‌های پارچه پهن است تعجب نكنید. این پارچه‌های رنگارنگ تكه‌های اضافه ته‌توپ‌های پارچه‌ هستند كه با قیمت پایین تری به فروش می‌رسند.

مجتمع‌های تجاری راسته اكثرا بزرگ و قدیمی و چند طبقه هستند و آنهایی كه امكان ساخت‌وساز داشته‌اند در حال تبدیل شدن به پاساژهای چند طبقه‌اند. داخل پاساژها هم از پارچه لباس مجلسی و مانتویی و كت و شلواری تا پارچه چادری و ملحفه‌ای پیدا می‌كنید. پرده‌فروش‌ها هم تعدادشان زیاد است. یكی از موارد دیگری كه در پاساژها به چشم‌تان خواهد خورد مغازه‌هایی است كه پتو و حوله و سرویس خواب می‌فروشند.

  • نكته خرید

قدش را بلند بگیر

برای خرید یك پارچه مناسب برای پرده باید خیلی دقت كنید. چون پرده تأثیر زیادی روی دكوراسیون خانه دارد و سال‌های سال قرار است برای شما كار كند. پس نكات زیر را درنظر بگیرید:

اول از همه باید بدانید پرده را برای كدام قسمت خانه می‌خواهید و براساس آن نوع پارچه و مدل دوخت را انتخاب كنید. اندازه‌های دقیق پنجره‌ها را هم درآورید و با اندازه حدودی به سراغ خرید نروید. عرض پرده حدودا باید 2 برابر اندازه عرض پنجره باشد.

رنگ پارچه پرده‌ای را براساس بقیه لوازم خانه مثل مبل و فرش‌ها تعیین كنید.

در انتخاب جنس پرده به غیراز زیبایی، عبور مناسب نور را هم درنظر بگیرید.

درست است كه پارچه‌های سنگین گلدوزی شده یا كار شده حسابی شیك هستند اما فكر سنگینی پرده موقع نصب و شست‌وشو هم باشید.

پارچه‌ای برای پرده مناسب است كه در برابر نور آفتاب رنگ پریده نشود و موقع شست‌وشو هم رنگ پس ندهد و بعد از شستن شكل ظاهری خود را حفظ كند.

قد پرده را همیشه بلندتر از پنجره بگیرید چون اینطوری بسیار شكیل‌تر خواهد شد و از نفوذ سرما هم جلوگیری خواهد كرد.

كتان پارچه‌ای مقاوم است كه نور را هم به خوبی عبور می‌دهد. مخمل بیشتر جنبه تجملی و لوكس دارد. تورها و حریرها سبك و زیبا هستند ولی از بیرون خانه دید دارند. در نتیجه در انتخاب جنس فقط به ظاهر توجه نكنید.
حواستان به خرید ته طاقه‌های اضافه‌ای كه در سبدهای جلوی مغازه‌هاست باشد. بعضی از فروشنده‌ها طاقه‌ها را خودشان برش می‌زنند و ظاهرا ارزان‌تر به فروش می‌رسانند. درصورتی كه بعضی مواقع اصلا تخفیفی در كار نیست و این شگردی برای وسوسه خریداران به خرید ارزان‌تر است. این پارچه‌ها معمولا پارچه‌های كم مشتری هستند.

  • چطور برویم؟

مترو، اتوبوس و...
برای رسیدن به بازار پرده‌فروش‌های مولوی باید به آدرس خیابان مولوی، قبل از چهارراه مولوی، خیابان رئیس عبداللهی برسید. بازار پارچه هم كه در خیابان اردستانی قرار دارد ومتقاطع همان عبداللهی است و در اصل به هم وصل هستند. منطقه، بازاری و شلوغ است و بهتر است از ماشین شخصی استفاده نكنید. مخصوصا اگر قصد خرید ندارید و فقط می‌خواهید گشت بزنید و سر از مدل‌ها دربیاورید. ایستگاه مترو مولوی كه در میدان محمدیه قرار دارد نزدیك‌ترین ایستگاه مترو به منطقه است. بعد از بیرون آمدن از مترو حدود 2 ایستگاه با خیابان عبداللهی فاصله دارید. می‌توانید این دو ایستگاه را پیاده بروید و مغازه‌ها را دید بزنید. می‌توانید، هم از اتوبوس‌های بی‌آرتی استفاده كنید و هم از تاكسی‌های خطی كه مقصدشان بازار پرده فروش‌هاست. اتوبوس‌های بی‌آر تی خط آزادی - خاوران هم از داخل خیابان مولوی می‌گذرند و ایستگاه مولوی كه پیاده شوید در چند قدمی راسته قرار دارید.

پارچه‌ها تنوع زیادی دارند و براساس جنس، برند، طرح و رنگ و... قیمت‌گذاری می‌شوند. قیمت‌ها حدودی هستند و حتما با گشت در بازار قیمت‌های بهتری پیدا خواهید كرد.

پارچه پرده‌ای حدود قیمت (هرمتر)
ساتن پرده‌ای 18 هزار تومان
حریر گلدار 30 هزار تومان
حریر شیشه‌ای 4500 تومان
ژاكارد برجسته‌دوزی شده 120 هزار تومان
توری خامه‌دوزی شده 75 هزار تومان
مخمل ساده 34 تا 38 هزار تومان
ابریشم اروپایی 55 هزار تومان
ابریشم سیم‌دوزی شده 30 هزار تومان
ساتن پفكی 35 هزار تومان
مخمل برجسته دوزی شده 48 هزار تومان

روزنامه همشهری

جدیدترین مطالب
مراکز اتفاقی
شمیران سنتر
شمیران سنتر
تهران پلازا
تهران پلازا
شهرزاد
شهرزاد
گلشن مال
گلشن مال