بانک اطلاعات مراکز تجاری تفریحی سیاحتی ایران
TheMalls.ir
درباره ما      ثبت نام          search
سری می‌زنیم به طبیعت بکر فندقلو

اگر می‌خواهید فارغ از هر دغدغه، فکر و اندیشه‌ای جسم و روح خسته‌تان را جلا دهید تا آخر این گزارش با ما همراه باشید. در این گزارش سری به جنگل بکر و رویایی فندقلو واقع در استان اردبیل خواهیم زد. 

جنگل فندقلو  یکی از مناطق مهم گردش‌گری جنگلی است که در ۱۰ کیلومتری شهرستان نمین و ۳۰ کیلومتری شهر اردبیل واقع شده‌است.

جنگل فندقلو

منطقه فندقلو بخاطر داشتن جاذبه‌های منحصربه‌فرد جنگلی – مرتعی و گردنه زیبای حیران با جذابیتهای طبیعی متنوع، قابلیتی بسیار ممتاز برای توسعه در صنعت اکوتوریسم دارد و به دلیل نزدیکی به شهر نمین، همواره به‌عنوان یک گردشگاه شناخته شده است.

گردنه حیران

جنگل فندقلو به دلیل نزدیکی به شهر نمین و برخورداری از رطوبت منطقه و دسترسی آسان از جاده بین شهری اردبیل - آستارا، همواره به‌عنوان یک گردش‌گاه مورد توجه بوده است. با توجه به اینکه درخت فندق بیش از سایر گونه‌ها در این جنگل روییده است، این منطقه فندق‌لو نامیده می‌شود.

درخت فندق

 

دشت گل‌های بابونه، فندقلو

این جنگل دارای درختان مختلف میوه مانند فندق، سیب وحشی، گوجه سبز، ازگیل، به، تمشک و توت فرنگی است. در داخل جنگل هم یک استخر آب‌گرم به نام مشه سویی وجود دارد که آب آن خاصیت درمانی دارد و افراد زیادی به این دلیل و بسیاری هم برای گشت و گذار به آنجا می‌آیند و با خانواده چند روزی را داخل جنگل و در کنار استخر آب‌گرم و آبشاری که در منطقه قراردارد، اقامت می‌کنند.

 آب‌گرم  مشه سویی

این جنگل در سطحی به طول تقریبی ۲۵ کیلومترمربع پراکنده‌است که از شرق خانقاه علیا واقع در مسیر جاده بین شهری نمین - آستارا شروع و با جهت شمال غربی - جنوب شرقی در شرق روستای حور خاتمه می‌یابد که راه اصلی و آسفالت شده  آن از آبی‌بیگلو می‌باشد.

شیب مراتع آن نسبتاً کم و به دلیل پوشش فشرده آن بخصوص چمن، آثار فرسایش به جز بخش‌های تخریب یافته، کمتر به چشم می‌خورد و به همین دلیل است که این نواحی جهت ایجاد پیست اسکی روی چمن مورد توجه قرار گرفته‌است. در بین انواع شناسایی شده، گونه‌های نادری نظیر فندق، ممرز، راش، بلوط (بلندمازو)، بیدمشک یافت می‌شوند که به ارزش گیاهی منطقه می‌افزایند. در منطقه فندق‌لو خرس قهوه‌ای و سمور و پرندگانی مانند قرقاول، کبک و عقاب طلایی زندگی می‌کنند.

مارال‌های جنگل فندقلو

طرح ملی رهاسازی مارال در جنگل‌های فندقلو در سال ۱۳۸۹ به تعداد ۸ راس، با هماهنگی اداره محیط زیست و پاسگاه محیط بانی شهرستان نمین صورت پذیرفت و تا سال ۱۳۹۰ این تعداد به ۱۱ راس قرار بود برسد.

 مارال ها، جنگل فندقلو

جنگل ممرزه

در منطقه جنگلهای شرق شهرستان نمین دهستان ویلکیج شمالی اصطلاحاً جنگل فندقلو، جنگلی که در طرفین جاده ارتباطی و بالاتر از روستای اریاتپه قرارگرفته به گویش و نامگذاری محلی جنگل ممرزه گفته می‌شود.

این جنگل شامل درختان اولاس، فندق، ازگیل، آلوچه، گیلدیک و بلوط و... و در فاصله ۴کیلومتری آن بالاتراز روستای ننه کران ناحیه‌ای و جود دارد که تماماً درختان آن اولاس (ممرز) بوده و به همین نام شناخته می‌شود. (اولاس لق میشه) درختچه‌های اولاس و بلوط به شکل استپ در مسیر جنگل فندق پشته و جود دارد که ناشی از تخریب جنگل در ۴۰–۵۰ سال پیش جهت استحصال ذغال بوجود آمده است. 

جدیدترین مطالب
مراکز اتفاقی
کیان سنتر
کیان سنتر
زیتون قشم
زیتون قشم
مجتمع عرفان
مجتمع عرفان
مجتمع شهاب
مجتمع شهاب