بانک اطلاعات مراکز تجاری تفریحی سیاحتی ایران
TheMalls.ir
درباره ما      ثبت نام          search
ساخت بزرگترین بام سبز کشور در اصفهان سیتی سنتر

زندگی پر هیاهو و ماشینی امروزی آشفتگی ذهنی و اضطراب موج می‌زند و آدمی برای فرار از این شلوغی و استراحت به طبیعت و محیط زیست نیاز دارد، طبیعتی که بدون هیچ چشم داشتی، لطافت، شادابی و آرامش را به ما هدیه می‌دهد. اما رشد شهرنشینی و ساخت و ساز و ظهور آپارتمان‌های پند طبقه، محیط اطراف ما را احاطه کرده و شاید یکی از دلایل ایجاد بام‌های سبز همین نیاز به طبیعت و طبع انسانی باشد.

تحقیقات روان‌شناسان در مورد تأثیر گل و گیاه بر رفتار انسان نشان می‌دهد که ارتباط با طبیعت و لذت بردن از مناظر زیبای آن راهی ساده اما مهم جهت کسب آرامش و تلطیف روح و روان انسان است و توسعه فراوان آن در مجتمع‌های زیستی جمعی می‌تواند در کاهش بروز خشونت، افسردگی، اضطراب و ... مفید باشد.

در معماری امروزی توجه به محیط زیست و پوشش گیاهی نقش به سزایی یافته و مهندسین با بکارگیری تکنولوژی‌های نوین می‌تواند در هر سطحی فضای سبز ایجاد کند.بام سبز در واقع اصطلاحی است که از همین دیدگاه شکل گرفته و در واقع بام یا سطحی است که روی آن از گیاهان متنوع، مقاوم در برابر شرایط اقلیمی یخ زدگی و خشکی و غیره استفاده می‌شود. جزئیات اجرایی چنین بامی چندان تفاوتی با بام‌های معمول نداشته و شامل عایق رطوبتی، حرارتی، پوشش ضد آب، ماسه و درزپوش می‌باشد و در کنار آن مصالح و عناصری که بتواند عمل زه کشی، رطوبت و نگهداری گیاهان (مطابق استاندارد) را فراهم آورند استفاده می‌شود.

بام‌های سبز می‌توانند پاسخگوی بخشی از نیاز همیشگی انسان به صورت نوین باشند. این فضاهای باز مسکونی به نوعی تبلور ماهیت زندگی جمعی هستند. این فضاها ضمن فراهم آوردن موقعیت‌هایی برای رشد خلاقیت، زمینه معاشرت، تعامل و تقابل اجتماعی و کاربردهایی همچون ایجاد آرامش، سرگرمی، کاهش آلودگی و بهبود محیط زندگی را دارند.

بام سبز پدیده‌ای نو در ایران به شمار می‌رود و پروژه های اجرا شده محدود به ساختمان‌های خصوصی و یا بام‌های گسترده با عمق کم بستر کاشت و محدود به کاشت گیاه پوششی مانند پروژه پارکینگ فرشادی یا میدان امام علی اصفهان می‌باشد.

اما در ورودی اصلی مجموعه سیتی سنتر اصفهان، یک مدل مدرن بام سبز با مساحت 6000 متر مربع در حال اجرا است که می‌توان آن را بزرگ‌ترین بام سبز متمرکز کشور نام برد.

محوطه این باغ_بام که پلازا نام دارد بر اساس استانداردهای انجمن جهانی بام سبز طراحی و اجرا گردیده و دارای چهار آبنما، مجسمه و دو پرگولای بزرگ در کنار انواع مختلفی از گیاهان است و فضای بسیار زیبایی مشابه یک پارک بر روی بام را به وجود آورده است.

علاوه بر این با الهام از برخورد قطرات با سطح آب (الگوی مجموعه سیتی سنتر اصفهان) و استفاده از خطوط منحنی و نامنظم یک فضای زیبا و مملو از نشاط و پویایی را شکل داده که توجه هر بینند‌ای را جلب می‌کند.

شروع ساخت باغ بام سبز پلازا در شهریور سال 1394 شروع شد و هم اکنون در مراحل نهایی اجرا قرار دارد و انتظار می‌رود در اواسط سال جاری به بهره‌برداری برسد.

از ویژگی‌های دیگر پروژه باغ-بام سبز پلازا، کاهش مصرف آب با استفاده از سیستم آبیاری تمام اتوماتیک و زیر سطحی است. همچنین جهت داشتن هوای مطبوع و چشم‌اندازی زیباتر، سیستم مِه افشان در فضای سبز و بر روی پرگولاها طراحی شده است و فضای پلازا علاوه بر تعریف ورودی، یک فضای گپ و گفت و استراحت و در ارتباط با فضای آتریوم و فود استریت مجموعه است که خانواده‌ها می‌توانند پس از گردش و خرید جهت استراحت از غذاخوری‌ها و فضای گپ و گفت آن استفاده کنند.

پروژه پلازا با هزینه ده‌ها میلیاردی، نشان دهنده توجه خاص مدیران مجموعه اصفهان سیتی سنتر به محیط زیست و بهره وری انرژی‌های پاک و کاهش مصرف آب است که در کل مجموعه آن را رعایت می‌کنند و در کنار ایجاد فضای کاربردی و رفاهی برای جامعه امروزی، در کاهش مصرف انرژی و نگهداری آن برای فرزندان و نسل‌های آینده سرمایه‌گذاری‌های بزرگی انجام داده‌اند.

منبع: هفته‌نامه نگاه کویر

جدیدترین مطالب
مراکز اتفاقی
مرکز خرید تندیس
مرکز خرید تندیس
آفتاب
آفتاب
مجتمع تجاری و هتل صدر
مجتمع تجاری و هتل صدر
اطلس سنتر بم
اطلس سنتر بم